Rejestracja firmy krok po kroku
Umowa o pracę kojarzy się wielu pracownikom ze stabilizacją, bezpieczeństwem, płatnym urlopem, chorobowym i innymi przywilejami wynikającymi ze stosunku pracy. Jednak coraz więcej osób decyduje się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Przyczyn tego zjawiska jest kilka. Własna firma to własne standardy, nie trzeba się wpisywać w utarte normy, sami jesteśmy sobie panami u steru. Po drugie, przysługujące na samym początku ulgi związane ze składką na ZUS, pozwalają odrobinę zaoszczędzić.
Chociaż jest coraz więcej zwolenników zakładania firm, to wiele osób obawia się, że nie poradzą sobie z formalnościami i biurokracją. W kilku krokach podpowiemy, na co należy zwrócić uwagę, od czego zacząć, dokąd się udać i o czym pamiętać. Zaczynamy!
Przede wszystkim pomysł na biznes
Zakładanie własnej firmy to ważny krok w karierze zawodowej. Nie powinien być on pochopny, podejmowany pod wpływem chwilowych emocji. Należy się zastanowić, w czym jest się dobrym, jakie się ma kompetencje i jaką wartość chce się wnieść na rynek pracy. Warto też skonsultować się z biurem rachunkowym, które wyjaśni nam na pozór skomplikowane formalności.
Pomysł gotowy? Zarejestruj się!
Gdy wiesz już, co dokładnie chcesz robić, wypełnij formularz rejestracyjny. Należy wypełnić wniosek CEiDG-1, w którym będziemy musieli m.in. podać nazwę firmy, określić przedmiot działalności (tzw. kody PKD), miejsce prowadzenia działalności oraz datę rozpoczęcia. Rejestracja w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej jest całkowicie bezpłatna.
Podatek VAT
Następnie naszą firmę trzeba zgłosić w Urzędzie Skarbowym. Jeśli chciałbyś zostać podatnikiem VAT lub ze względu na rodzaj prowadzonej działalności musisz być czynnym podatnikiem VAT, to należy złożyć wniosek VAT-R najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień rozpoczęcia sprzedaży Twoich usług. Możesz to zrobić bezpośrednio w urzędzie, jak i drogą elektroniczną podczas składania wniosku CEiDG-1.
Jeszcze tylko ZUS i gotowe
Pamiętaj, że po zarejestrowaniu firmy, musisz zgłosić się do ZUS-u. Masz na to 7 dni od momentu rozpoczęcia prowadzenia działalności. W tym celu należy złożyć następujące dokumenty:
• ZUS ZUA – jeśli zgłaszasz się do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego,
• ZUS ZZA – jeśli zgłaszasz się tylko do ubezpieczenia zdrowotnego,
• ZUS ZCNA – jeśli zgłaszasz do ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny.
Firma zarejestrowana, o czym jeszcze należy pamiętać
Gdy nasza firma zaczyna stawiać pierwsze kroki, a my bardzo skupiamy się na pozyskiwaniu nowych klientów, nie możemy zapomnieć o obowiązkach związanych z prowadzeniem księgowości firmy. Jeśli nie jesteśmy wprawnymi księgowymi z doświadczeniem, lepiej zlecić to zadanie profesjonalistom. Dobre biuro rachunkowe dopilnuje wszelkich formalności, na czas rozliczy nas z Urzędem Skarbowym i ZUS-em, a także będzie służyć radą. Skorzystanie z usług doradców nie jest drogie, a co najważniejsze pozwoli nam uniknąć błędów niedoświadczonego jeszcze przedsiębiorcy.